Being Loud! My impressions expressed.

November 15, 2008

All the prices in this article are cheaper that Orlando, FL

Here in Orlando, a gallon of milk costs $3.89 or up to $4 if you shop at Publix. A loaf of bread, the generic kind costs you $2, a 16 oz tub of butter costs about $2.50.  Iceberg lettuce is at $2 each, 1 pound of the small Roma tomatoes is .99 and 1 pound of Bananas is about .64, basically one banana.

So I think, technically Orlando can be considered the priciest cities, actually more than New York City itself. It has to do more with being a tourist town. Everyone thinks they will benefit from the tourist, so those of us that live here suffer the consequences.

Anyway, if you want to know what I am ranting about check out this article.

Advertisements

Leave a Comment »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: